Wydarzenia Aktualności
Michał Sapota z optymizmem o przyszłości branży budowlanej w rozmowie z cyklu #SposóbNaKapitał

Michał Sapota z optymizmem o przyszłości branży budowlanej w rozmowie z cyklu #SposóbNaKapitał

Sposób na Kapitał to cykl rozmów dziennikarzy ekonomicznych PAP z ekspertami i przedsiębiorcami, emitowany co tydzień na portalu PAP Biznes. Gościem ostatniego odcinka, dot. rynku nieruchomości, był właściciel HREIT Michał Sapota, który z optymizmem patrzy na rozwój branży.

Ponownie podkreślił on, że inwestowanie w nieruchomości – mieszkaniowe, komercyjne a także grunty – jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów lokaty kapitału, skutecznym również w trudnych czasach, czego nauczył nas już kryzys z lat 2007-2008. To właśnie rynek nieruchomości najszybciej odrobił wówczas straty – nie potrzebował na to nawet roku. Właściciel HREIT prognozuje, że tym razem ok. dwóch lat potrwa powrót do poziomu sprzed kilkunastu miesięcy.

Sapota wyjaśnia, że atrakcyjność inwestowania w poszczególne segmenty rynku nieruchomości wiąże się z kapitałem własnym, jakim dysponuje inwestor, a także z jego skłonnością do podejmowania ryzyka, jak również z oczekiwaną stopą zwrotu:

- Mieszkania przynoszą najniższą stopę zwrotu, natomiast jest to aktywo defensywne – i to w skali globalnej. W czasie recesji rynek nieruchomości komercyjnych (np. hale przemysłowe czy magazyny) jest o wiele bardziej podatny na koniunkturę. Mieszkaniówka jest natomiast stabilna. Także ziemia – czy to przeznaczona pod budowę, czy rolna – z czasem z pewnością pozwoli zarobić.

Prezes HREIT skomentował również sytuację na rynku nieruchomości mieszkaniowych wynikającą z wejścia w życie rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%:

- Niewątpliwie mamy do czynienia z zachwianiem w stronę popytu i niewystarczającą podażą. Obecnie odmrażane są projekty posiadające już pozwolenia na budowę, ale wstrzymane przez samych deweloperów w związku z bardzo niepewną sytuacją na rynku w 2021 r. Jednocześnie nastąpi osłabienie efektu gwałtownego poszukiwania mieszkań, wywołanego nieco sztucznie przez program. Na zrównoważenie popytu i podaży trzeba będzie poczekać jeszcze dobrych kilka miesięcy.

Całą rozmowę można zobaczyć na: www.youtube.com/watch?v=ILqYBjrCD44

Ulubione ()
Realizacja
System CRM dla deweloperów OneButton